Çamur Pompası

Çamur (Pülp) Nedir?

Çamur ya da pülp herhangi bir sıvı ile ince taneli katının (minerallerin) karışımına denir. Çamurlar, pülpler, madenler, cevher zenginleştirme tesisleri, kum ocakları gibi üretim yerlerinde yüksek hacimlerde katıların taşınmasında kullanılır. Çamur, pülp, genel anlamda yoğun, viskoz sıvı gibi davranır ve yer çekimi ile aktarılabileceği gibi, gerektiğinde pompalar ile de istenilen basınç ve hızda kontrollü olarak taşınabilir.

Çamur Pompası Nedir?

Çamur pompaları, su pompalarının daha güçlü ve dayanıklı halleri olarak düşünülebilir. Su pompaları gibi çamur pompaları da dönen fanda oluşturulan merkezkaç kuvvetini kullanarak sıvıyı ya da çamuru istenilen uzaklık ve yüksekliğe pompalamayı sağlar.

Ancak su pompaları ile benzerlikleri buraya kadardır. Çamur pompaları seçiminde fan çapı ve tipi, bakımın kolaylığı, üretimde kullanılacak malzeme ve salmastra çeşidi seçimleri dikkate alınmalıdır. Bu seçimler özellikle taşınacak çamurun fiziksel aşındırıcılığı ve/ve ya kimyasal korozyonu göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Ayrıca pompadaki fan açıklıkları görece büyük malzemelerin geçişine izin verecek kadar geniş olmalı ve aşındırıcı malzemelere karşı da mutlaka dayanıklı olmalıdır.

Çamur Pompası Türleri

Santrifüj Pompalar

Köpük Pompaları

Hortum Pompalar

Dalgıç Pompalar

Çamur Pompası Ana Parçaları

Çamur Pompası

Çamur Pompası

1.FAN
2.SALYANGOZ
3.SALMASTRA GRUBU
4.YATAK GRUBU
5.TAHRİK GRUBU