ÇAMUR POMPALARI

Genel Bilgi

ÇAMUR POMPALARINDA MOTOR GÜCÜ HESABI

Santrifüj çamur pompaların verimi çıkış çapına bağlı olarak değişir. Örneğin, 25mm çıkışlı bir pompada verimlilik %30 iken 250mm çıkışlı bir pompada %75'in üzerine çıkabilir.

Aşağıdaki formülle %55 verimle çalışan pompaların yaklaşık motor gücü ihtiyacı hesaplanabilir

Çamur Pompası

Q: Debi, m3 / saat

H: Basma yüksekliği, metre (ayrıca her ıom boru için im, her 90° dirsek için im ve hidrosiklonlar için ıom ilave ediniz.)

P: Pülp özgül ağırlığı, ton / m3

Pompalar; akışkanları bulundukları seviyeden daha yüksek ya da daha düşük seviyelere ve belirli bir mesafeye iletmek amacı ile kullanılırlar. Pompalar bastıkları akışkanın boru hattından çıkış yerinde gerekli olan akışkan basıncını da sağlamaktadır. Bu basınç başta siklon olmak üzere bazı proses makineleri için gereklidir.

Pompalarda önemli olan; doğru seçilmiş olmasına karşın doğru çalışması için gerekli şartların sağlanmasıdır: *Pülp yoğunlukların da , tane boyutunda ve debide belirli aralıklarla meydana gelebilecek değişiklikler, *Siklon basıncındaki artış ve düşüşler, *Boru hattında yapılan değişiklikler, *Borulardaki malzeme çökmeler, *Pompaların hava yapması, *Salmastra suyunun yetersiz olması, *Salmastra hattına pülp kaçması gibi. Çamur pompalarında emme ve basmayı sağlayan salyangoz diye tabir edilen kısımlar genellikle aşınmaya karşı dirençli kauçuk malzemesi ile kaplanmaktadır. Çamur Pompası

Çamur Pompası
Çamur Pompası