DEĞİRMENLER

Genel Bilgi

Metalik cevherlerin, endüstriyel hammaddelerin ve kömürün sulu veya kuru olarak öğütülmesinde en yaygın kullanılan değirmenler, çubuklu ve bilyalı olmak üzere iki tiptedir.

Öğütmenin ilk aşamasında ve genelde 3mm'den daha küçük ürün boyutları için kullanılan çubuklu değirmenleri, daha ince, örneğin 0.5mm altı öğütmelerde bilyalı değirmenler izler. Ancak son öğütülmüş ürün boyutu 0.5mm'den küçük ise ilk öğütmeye de bilyalı olarak başlamak devre verimliliği açısından daha uygundur.

Eğirmenlerde öğütülecek cevher, ezme, darbe, sürtme-ovalama ve kesme kuvvetleri ile 20-25 mikron boyutlarına kadar indirilebilir.

Belirli bir amaç için değirmen çapı, boyu, devri, motor gücü, astar şekli gibi devre verimliliği ile doğrudan ilgili parametreleri hesaplamak ve deneyimlerle irdelemek uzmanlık gerektirmektedir. Aşağıda verilen genel bilgiler bu konuda fikir edinilmesini sağlamak içindir.

Eğirmenlerin ağır çalışma koşulları altında, uzun ömür ve minimum bakım için tasarlanması gerekir.

Eğirmenlerin içi aşınmaya karşı dayanıklı kauçukla kaplanır. Ancak, 70°C'den yüksek sıcaklık ve varsa bazı kimyasal etkileşimler nedeniyle mangan astar kullanılmaktadır. Astarların montaj kolaylığı, kalitesi ve anında yedek parça temini, işletmecilik açısından çok önemli konulardır. Bu nedenlerle, Tüfekçioğlu, üretici olması ve 30 yılı aşan deneyimlerini müşterileriyle paylaşması sayesinde güvenli bir iş ortağıdır.

YEDEK PARÇA LİSTESİ